Životopis ke stažení ZDE

Mezzosopranistka a profesionální pedagožka Edita Adlerová vystudovala obor Hudební věda na filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně a Pedagogickou fakultu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Díky absolutoriu na Konzervatoři v Pardubicích a profesorce Svatavě Šubrtové zaznamenala své významné sólové pěvecké úspěchy. Tuto školu absolvovala v roce 1991 s rolí Carmen G. Bizeta v divadle J. K. Tyla v Plzni a stala se tak nejmladší Carmen v historii české opery. Práci Edity Adlerové na této roli zaznamenala režisérka Tereza Kopáčová, která o ní natočila dokumentární film Něco z Carmen, jež byl uveden v České televizi. Edita Adlerová je nositelkou ceny Českého hudebního fondu za interpretaci hlavní role Joni v opeře-oratoriu Večerní shromáždění soudobého skladatele Ivana Kurze.

Edita Adlerová, jako koncertní umělkyně, interpretuje sólové party oratorií i jiných hudebních forem s orchestry a účinkuje v programech s komorním obsazením. Vytváří autorské moderované hudební projekty, jako například Španělský večer s Carmen, Ave Maria, Santiniho tajemství nebo Georege Gershwin – Muž, který neodešel, a další.
Jako host Edita Adlerová vystupuje na významných mezinárodních festivalech – Pražské jaro, Classique au large (Francie), Music festival Gorizia (Itálie), Smetanova Litomyšl, Struny podzimu, Třeboňská nokturna, Hudební festival L. van. Beethovena aj.
Jako sólistka vystupuje s českými i zahraničními orchestry a předními dirigenty – Serge Baudo, Petr Altrichter, Leonardo Martinez, Banjamin Ashkenazy, Charles Olivieri-Munroe, Jose Miguel Rodilla, Jan Kučera aj. v nejlepších koncertních sálech – Palau de la Música Catalana Barcelona nebo KKL Luzern aj.
V komorních projektech permanentně spolupracuje s vynikajícími umělci i soubory  – sopranistka Gabriela Beňačková, klavíristé Emmanuel Quiquemelle (Francie), Věra Müllerová nebo Robert Fuchs, varhaníci Vladimír Roubal nebo Martin Maxmilian Kaiser, akordeonista Petr Vacek, cimbalistka Vlaďka Křenková nebo Kytarové duo Manera.
Svou tvorbu zaznamenala na dvou profilových CD a spolupodílela se na několika CD partnerských umělců.
Její interpretaci mnohých hudebních děl mohli slyšet posluchači v Německu, Rakousku, Francii, Itálii, Polsku, Slovensku, Rumunsku, Moldávii, Lotyšsku, Gruzii, Švýcarsku, Španělsku, Portugalsku, Maroku, Egyptě a Spojených Arabských Emirátech.
Profesionální pedagožka Edita Adlerová pro množství zkušeností a pro svou zálibu ve výuce předávala své umění studentům na konzervatořích v Pardubicích a Teplicích. V současné době se intenzívně věnuje klientům ve vlastním hudebním studiu VOICE & MUSIC na Praze 1.
V rámci své edukační činnosti pořádá semináře pěvecké a dechové techniky a působí jako odborná poradkyně výuky zpěvu na základních uměleckých školách (ZUŠ).
Je autorkou původní české metodiky výuky zpěvu založené na využití českých, moravských a slovenských lidových písních a pro své další rozšíření profesních kompetencí v současné době studuje na Systemickém institutu koučování v Praze.